Reklama

Żywy podmiot myśli

Żywy podmiot myśli

14.04.2009
Czyta się kilka minut
Rok Zbigniewa Herberta przyniósł m.in. świetną książkę o "dramatycznym myśleniu" poety.
B

Bohaterowie przychodzą nocą z twarzami wisielców, oczy mają na wierzchu, ręce spętane, duszą się milczeniem. Muszę im od czasu do czasu spuszczać krew, bo umrą bez żadnego znaku i wspomnienia, a tak będzie można tą krwią napisać o nich, że byli" - pisał w 1952 r. Zbigniew Herbert do Henryka Elzenberga. Choć dziś Herbert dramaturg cieszy się zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem niż poeta i eseista, on sam przez wiele lat chciał, by przestrzenią uobecniania się nawiedzających go duchów był tekst nie tylko pisany, ale też głośno wypowiadany na scenie. Przypominają o tym dwie publikacje, które ukazały się nakładem Biblioteki "Więzi".

Tom "Dramaty" przynosi starannie opracowane sztuki autora "Struny światła" - nota edytorska wylicza przy tym liczne błędy, które wkradły się do wydania wcześniejszego (Wydawnictwo Dolnośląskie, 1997), zdaniem Grzegorza Wroniewicza...

6635

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]