Reklama

Żywoty równoległe

Żywoty równoległe

19.07.2006
Czyta się kilka minut
Spośród świadectw ludzi znających ks. Michała Czajkowskiego najpełniej odnajduję się w tym, co napisał o. Maciej Zięba: że nie jest w stanie połączyć ze sobą gorliwego, ofiarnego zaangażowania kapłańskiego Michała i jego współpracy z SB. Czy wszystko jednak musimy rozumieć?.
"

"Bolek: Czy jest Ksiądz człowiekiem szczęśliwym? Ks. Michał Czajkowski: Tak i Bogu za to dziękuję. Kłopotów nie brak, ale one pozwalają tym bardziej cieszyć się tym, co dobre" (fragment czatu z 3 grudnia 2001 r.).

Czy naprawdę po tym wszystkim był szczęśliwy? Myślę, że tak. Z tamtym przecież zerwał. Wiele lat temu wyraził skruchę wobec Boga. W języku kościelnym oznacza to przystąpienie do sakramentu pokuty (z cytowanego czatu: "mehen: Czy ksiądz musi się spowiadać? Ks. Czajkowski: Oczywiście że tak".).

Szkoda, że spowiednik nie powiedział mu wtedy, iż potrzebne jest jeszcze zadośćuczynienie za wyrządzone zło. Że powinien, jak alkoholik na drodze do trzeźwienia (krok ósmy i dziewiąty) sporządzić listę osób skrzywdzonych i zadośćuczynić im wszystkim. Kiedy odpowiadał internautom, że jest szczęśliwy, było to siedemnaście lat po odważnym (tak!)...

15528

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]