Reklama

Sekrety i kłamstwa

Sekrety i kłamstwa

12.06.2005
Czyta się kilka minut
Gdy przyjeżdża w czerwcu 1983 r. z Rzymu do Warszawy, pierwszego dnia pobytu w Polsce spędza pięć godzin z esbekami, wiedząc, z kim ma do czynienia. W 1982 r. wielokrotnie spotyka się z rezydentem wywiadu PRL we Włoszech. Nawet jeśli zakłada, że to pracownik ambasady - co byłoby skrajną naiwnością, bo księża musieli wiedzieć, że wywiad działa pod przykrywką dyplomatyczną - to przekazuje mu szczegółowe dane, a nawet dokumenty, których nie powinien nikomu dawać.
A

ANDRZEJ BRZEZIECKI: - Jakim cudem zachowała się teczka o. Konrada Hejmy?

PAWEŁ MACHCEWICZ: - Jeśli odrzucimy wszelkie sensacyjne teorie, to absolutnym przypadkiem. Gdyby Departament I - czyli wywiad - nie przejął dominikanina w Rzymie - jego teczka na 99 proc. zostałaby zniszczona, tak jak inne materiały Departamentu IV (“kościelnego"). Przyznam, że do tej pory nie widziałem tak szczegółowej i dobrze zachowanej dokumentacji obejmującej kilkanaście lat, której by w dodatku towarzyszyły taśmy z nagranymi rozmowami, drobiazgowe pokwitowania - imieniem i nazwiskiem - otrzymywanych pieniędzy.

- Co jest najbardziej szokującego w tych dokumentach?

- To, że nie widać tu ani przymusu, ani szantażu. Tajni współpracownicy często byli uwikłani w jakieś dramatyczne wybory. W pewnym momencie o. Hejmo...

35221

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]