Reklama

Żywią y chronią

Żywią y chronią

22.08.2007
Czyta się kilka minut
BOR jest jak szara piechota. Nie nosi ni srebra, ni złota. Nosi zakupy dla żon, matek i córek prezydentów. Nosi psa rzecznika rządu, gdy rzecznik zażąda. Znosi wszystko, bo prawdziwy starannie wyselekcjonowany funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu - borowiec, borowik, borówa, borman - wie, że po to uzyskał wyższe wykształcenie, spełnił szereg wyśrubowanych warunków i przeszedł wieloletnie przeszkolenie, by móc zasilić szeregi i znieść wszystko. Uczył się perfekcyjnie strzelać z broni krótkiej, długiej oraz panzerfausta, zadawać ciosy stopą, pięścią, głową i wszystkimi możliwymi krawędziami ciała. Posiadł sztukę zabijania zamachowca ołówkiem, ba! - ogryzkiem ołówka. Potrafi, w razie niebezpieczeństwa, w okamgnieniu pokryć własnym ciałem osobę prezydenta, ministra czy premiera. Nawet wicepremiera.
B

Borowiec posiadł umiejętności, o których nie śniło się filozofom, by wcielić w życie sztandarowe hasło pradziadów: "Żywią y bronią". Dlatego borowik zawsze zapewnia wiktuały. Do serca przytula psa marszałka, bierze na kolana kota. Gdy kot ucieka, zanęci kota kocimiętką. Zaciśnie zęby i zanęci, ku chwale Ojczyzny! Dyskretny garnitur (bez lampasów), nierzucające się w oczy okulary (czarne!), w uszku słuchaweczka, w rączce kocimiętka. Borówa wie, że służba nie drużba, choć czasem, niestety, nawet i tak.

Ale zdarzają się także chwile bezbrzeżnego szczęścia, gdy majestatyczny splendor władz, tych par excellence organów RP, spływa na stłamszonych rządowych bodyguardów. Wtedy, np., wystawią na dach służbowej limuzyny migającego "koguta"... i już. Szaraczki muszą zjechać, nie mogą zwlekać, muszą pokornie czekać. Śmiertelnicy mogą im skoczyć na rządowy kuloodporny...

5430

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]