Reklama

Życie na podsłuchu

Życie na podsłuchu

13.10.2010
Czyta się kilka minut
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralne Biuro Antykorupcyjne i policja kontrolowały bilingi dziennikarzy w latach 2005-2007.
I

Inwigilowały tych, których rolą jest - pełniona dla dobra demokracji - kontrola władzy. Najpewniej chodziło o namierzenie ich informatorów i złamanie żelaznej - gwarantowanej przez kodeks postępowania karnego - zasady gwarantującej im anonimowość. Nie wiemy, czy dziennikarze byli również podsłuchiwani, śledztwo w tej sprawie jest utajnione, podobnie jak uzasadnienie decyzji prokuratury, która zakończyła je umorzeniem. W tej jednak kwestii mało kto ma wątpliwości.

Dla ówczesnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry taka kontrola to (według jego słów) normalka, co oznaczałoby, że prawo można zawiesić w imię politycznego interesu rządzących. Nic nie wskazuje bowiem na to, że istniały wyższe racje uzasadniające działania służb. Nie chodziło przecież o śledztwa w sprawie zdrady państwa czy innych ciężkich zbrodni.

To, co dla obywatela jest "...

1416

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]