Reklama

Zwyczajna setna pielgrzymka

Zwyczajna setna pielgrzymka

z Rijeki
15.06.2003
Czyta się kilka minut
To była pielgrzymka jak wiele innych, choć wiązano z nią wielkie oczekiwania. Jubileusz przyciągnął do Chorwacji tłum dziennikarzy, ale jubileuszowych akcentów nie było. Papież po raz kolejny udowodnił, że nie robi niczego na pokaz.
N

Na szlaku setnej podroży zagranicznej Jana Pawła II znalazły się miasta-symbole: Dubrownik, Osijek, Djakovo, Rijeka i Zadar. Historia każdego z nich równocześnie dzieli i łączy mieszkające w Chorwacji narody. To już trzecia papieska wizyta w tym kraju w ciągu ostatnich dziesięciu lat i Chorwaci twierdzą, że tym razem to inny kraj - nie postjugosłowiański, ale prawdziwie europejski. Wypowiedzi polityków świadczą o tym, że chce się tu zapomnieć o okresie nacjonalistycznych rządów i jak najszybciej pokazać jako naród otwarty, myślący poważnie zarówno o Unii Europejskiej, jak i o NATO.

Marzenia Chorwatów o tym, by papież wsparł ich europejskie dążenia, spełniły się już w pierwszym dniu pielgrzymki. Tuż po wylądowaniu na położonej niedaleko Rijeki wyspie Krk Jan Paweł II mówił: „Chorwacja wysunęła niedawno swoją kandydaturę, aby stać się integralną częścią wielkiej rodziny narodów...

8390

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]