Reklama

Zwyciężyła empatia

Zwyciężyła empatia

25.10.2011
Czyta się kilka minut
Polscy biskupi nie zgodzili się na sugestie Watykanu, by zaostrzyć przepisy o kremacji. Odrzucono kontrowersyjny pomysł każdorazowej dyspensy dla Mszy pogrzebowej przy urnie.
Szczecin, Cmentarz Centralny, maj 2009 r. / fot. Cezary Aszkiełowicz
W

W związku z planowanym przez Episkopat zakazem pochówku i mszy żałobnej nad ciałem skremowanym, rozważam przekazanie Episkopatowi swoich zwłok zanurzonych w formalinie, w pozycji pionowej, w przezroczystym akwarium, nago" - napisał Zbigniew Hołdys na Twitterze. Sarkazm legendarnego lidera "Perfectu" pokazuje społeczne napięcie, jakie wywołały doniesienia o zmianie podejścia Kościoła wobec kremacji. Doniesienia niefortunne, gdyż Episkopat nie tylko nie zamierza zakazać pochówku ani Mszy żałobnej przy urnie, ale obronił tę coraz częstszą w Polsce praktykę przed sugestiami Watykanu znacznie ją ograniczającymi.

Sugestie Watykanu

Od kilku lat biskupi starali się uregulować problem braku liturgicznych tekstów do obrzędu pogrzebu przy urnie. Dotychczas księża, korzystając z ogólnego rytuału obrzędu pogrzebu, musieli...

8713

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]