Reklama

Zwycięzca bierze wszystko

Zwycięzca bierze wszystko

19.07.2021
Czyta się kilka minut
Nowe badania zakwestionowały wywodzący się od Darwina pogląd, zgodnie z którym dobór płciowy najsilniej działa na samców w tych populacjach, w których niewiele jest samic.
Rykowisko: samiec jelenia szlachetnego reklamuje się przed łaniami. KRIS / ADOBE STOCK
D

Dorosłe samce mirungi północnej, zwane też słoniami morskimi północnymi, mogą osiągać wagę przekraczającą 3500 kg. Samice są znacznie mniejsze – zwykle ważą 400–800 kg. Samce i samice należące do tego samego gatunku mogą różnić się rozmaitymi cechami – np. samce często są obdarzone jakimiś elementami ozdobnymi (pawie ogony) albo występują u nich określone zachowania godowe (pojedynki jeleni), ale gdy idzie o różnice w rozmiarach ciała, to – wśród ssaków – słonie morskie są rekordzistami. Dla porównania, u ludzi przeciętne różnice w rozmiarach ciała kobiet i mężczyzn sięgają ok. 15 proc., u niektórych zaś małp, takich jak goryle czy pawiany, mogą wynosić 50–100 proc.

Tego rodzaju różnice, fachowo zwane dymorfizmem płciowym, pojawiają się, gdy na obie płcie działają nieco inne presje selekcyjne. Mogą one być wywoływane czynnikami ekologicznymi, takimi jak drapieżniki czy...

4838

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jeśli zlikwidować różnice pomiędzy samcem i samicą to jeden z najistotniejszych elementów wspomagających ewolucję zostanie zlikwidowany. Niewykluczone, że dojdzie wręcz do regresu. Stado bezmyślnych, rozhisteryzowanych małp, podatnych na wszelkie manipulacje, wydaje się być docelowym efektem lewackiej rewolucji w odniesieniu do ludzkiego gatunku.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]