Reklama

Zuzanna i starcy

Zuzanna i starcy

06.04.2020
Czyta się kilka minut
Prawdziwie z Ducha Świętego jest mądrość Liturgii, która łączy ze sobą dwa wydarzenia biblijne: historię Zuzanny zapisaną w Księdze Daniela (Dn 13) oraz spotkanie Jezu­sa z kobietą oskarżoną o cudzołóstwo (J 8).
O

Obydwie kobiety zostały publicznie oskarżone o cudzołóstwo; obydwie też zostały uratowane przez Boga od grożącej im za ten czyn śmierci przez ukamienowanie. Od tych podobieństw ważniejsze są fundamentalne różnice.

Zuzanna została oskarżona fałszywie. Była niewinna. Oskarżenie sprokurowało dwóch starców, pełniących w społeczności żydowskiej funkcję sędziów. Obydwaj pożądali Zuzanny, a kiedy ta nie zgodziła się na współżycie z nimi – oskarżyli ją fałszywie o zdradę męża z młodzieńcem, który miał zbiec z miejsca przestępstwa. W ostatniej chwili, już po wydaniu skazującego ją wyroku, Zuzanna została ocalona przez Daniela, który wykazał fałszywość oskarżenia na podstawie sprzecznych ze sobą zeznań jeszcze raz przesłuchanych starców. „Tego dnia – zamyka opowiadanie Autor Księgi – ocalono krew niewinną” (Dn 13, 62).

W wydarzeniu ewangelicznym Chrystus ocalił od śmierci kobietę...

2783

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]