Reklama

Zuzanna i starcy

Zuzanna i starcy

06.04.2020
Czyta się kilka minut
Prawdziwie z Ducha Świętego jest mądrość Liturgii, która łączy ze sobą dwa wydarzenia biblijne: historię Zuzanny zapisaną w Księdze Daniela (Dn 13) oraz spotkanie Jezu­sa z kobietą oskarżoną o cudzołóstwo (J 8).
O

Obydwie kobiety zostały publicznie oskarżone o cudzołóstwo; obydwie też zostały uratowane przez Boga od grożącej im za ten czyn śmierci przez ukamienowanie. Od tych podobieństw ważniejsze są fundamentalne różnice.

Zuzanna została oskarżona fałszywie. Była niewinna. Oskarżenie sprokurowało dwóch starców, pełniących w społeczności żydowskiej funkcję sędziów. Obydwaj pożądali Zuzanny, a kiedy ta nie zgodziła się na współżycie z nimi – oskarżyli ją fałszywie o zdradę męża z młodzieńcem, który miał zbiec z miejsca przestępstwa. W ostatniej chwili, już po wydaniu skazującego ją wyroku, Zuzanna została ocalona przez Daniela, który wykazał fałszywość oskarżenia na podstawie sprzecznych ze sobą zeznań jeszcze raz przesłuchanych starców. „Tego dnia – zamyka opowiadanie Autor Księgi – ocalono krew niewinną” (Dn 13, 62).

W wydarzeniu ewangelicznym Chrystus ocalił od śmierci kobietę...

2783

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]