Reklama

„Zodiak"

„Zodiak"

26.06.2007
Czyta się kilka minut
N

Najnowszy film Davida Finchera "Zodiak" trwa dwie i pół godziny. Akcja rozciąga się na ponad dwadzieścia lat. W pierwszej scenie (rok 1969) jesteśmy świadkami brutalnego zabójstwa, w ostatniej (rok 1991) uczestnik wydarzeń patrzy na zdjęcie podejrzanego i mówi: "To on". Wszystko, co pomiędzy, stanowi żmudny raport z powolnego dochodzenia do prawdy w sprawie zagmatwanej jak mało która. Prywatne dylematy trzech protagonistów - reportera śledczego (Robert Downey Jr.), policjanta (Mark Ruffalo) i amatora zagadek (Jake Gyllenhaal) - zostają ledwie zarysowane. Tym, co fascynuje reżysera najbardziej, jest swoista dynamika śledztwa: najpierw majaczy nowy trop, potem trzeba wykonać dziesiątki telefonów, pojechać w mnóstwo miejsc, by w końcu okazało się... No właśnie: co? Najczęściej, że jesteśmy w ślepej uliczce i potrzebny nam nowy azymut. Tematem "Zodiaka" jest ludzka determinacja...

3239

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]