Reklama

Znów będziemy wybierać mniejsze zło

22.02.2011
Czyta się kilka minut
Proste podziały odchodzą w przeszłość. W tym roku będziemy musieli bardziej uważać, bo głosując na lewicę, możemy dać rządy radykalnej prawicy. I na odwrót.
S

Sondaże już rozstrzygnęły - krótka epoka władzy jednej partii dobiegła końca, choć tak naprawdę nigdy się nie zaczęła. Dziś bowiem jest jasne, że PO nie będzie mogła rządzić samodzielnie - czego jeszcze niedawno nie można było wykluczyć. Mało tego: być może nawet po wyborach nie będzie w stanie odtworzyć dzisiejszej koalicji. Przywódcy PO będą musieli albo doprosić do rządu jeszcze jedną partię - przy założeniu, że Polskie Stronnictwo Ludowe do Sejmu wejdzie - albo zasiąść w ławach opozycji.

Być może zresztą dla samej PO przejście do opozycji nie byłoby takim złym rozwiązaniem. Nic tak nie konsoliduje partii jak głód zwycięstwa. Gdy Donald Tusk triumfalnie ogłosił, że jego ugrupowanie nie ma nawet z kim przegrać, tak naprawdę je zdemobilizował. W opozycji Platforma jako największy klub, z prezydentem u boku, mogłaby dewastować plany każdego rządu i spokojnie...

11409

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]