Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Zmienna niezmienność

Zmienna niezmienność

16.05.2004
Czyta się kilka minut
Sztuka z ducha muzyki to myśl utopijna, ale powracająca w twórczości wielu artystów na przestrzeni wieków. Niemożliwe kusi i pociąga nadzieją na nagłe spełnienie.
S

Sztuka Baska, rzeźbiarza Eduardo Chillidy, zdaje się właśnie o to niemożliwe ocierać. Konsekwentny abstrakcjonista wypracował bardzo indywidualny, łatwo rozpoznawalny styl. Jego rzeźby - często monumentalnych rozmiarów - zamawiane są przez muzea, miasta i fundacje. Często stoją w pięknych miejscach i swoimi nader oszczędnymi formami starają się zbliżyć do otaczającej natury, upodobnić się do niej, stopić. Tak wyglądają “Peine del viento" na brzegu zatoki Donostia w San Sebastian czy “Elogio del horizonte", także na morskim brzegu. Artysta pisał: “zespolenie dzieła z miejscem [jest] jak otwieranie krainy, w której mogą zamieszkać ludzie i mogą znaleźć schronienie rzeczy, które ich otaczają i ich dotyczą".

Eduardo Chillida urodził się w San Sebastian w 1924 roku. Rozpoczął studia architektoniczne, które przerwał, by poświęcić się rzeźbie. Dość wcześnie został...

5160

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]