Reklama

Zmiana zmianę napędzająca

Zmiana zmianę napędzająca

08.10.2012
Czyta się kilka minut
Po raz pierwszy od pięciu lat w poważnym sondażu PiS wyprzedził PO. Ten fakt jest bezdyskusyjny, czego nie można powiedzieć o jego przyczynach i następstwach.
T

Tymczasem politycy i sympatycy opozycji po raz enty w ostatnich latach ogłaszają, że „czuć zmianę”, snując wizje przejęcia władzy przez Jarosława Kaczyńskiego. Ta skądinąd naturalna reakcja po frustrującym ciągu porażek utrudnia analizę sytuacji. Nie tylko im – także zwolennikom obozu rządzącego oraz tym, którzy się wahają.

Już sam sondaż wymaga ostrożności. Zwykle TNS, prezentując wyniki, podaje jako oddzielną kategorię właśnie wyborców niezdecydowanych. W wałkowanych od soboty słupkach takiej kategorii w ogóle nie uwzględniono. To – po pierwsze – wyostrza zmianę. Porównywanie liczb oznaczających coś zupełnie innego jest prostą receptą na błędne wnioski. Brak informacji o wahających się nie daje też możliwości zdiagnozowania charakteru tej zmiany. Dotąd w Polsce przesunięcia społecznego poparcia odbywały się poprzez mobilizowanie bądź zniechęcanie części wyborców. W pierwszej...

2875

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]