Reklama

Zjednoczenie, którego nie będzie

Zjednoczenie, którego nie będzie

24.05.2021
Czyta się kilka minut
100 lat po powstaniu Irlandii Północnej i ponad 20 lat po ugodzie, która kończyła krwawy konflikt, na wyspie doszło do osobliwej sytuacji: nikt nie pragnie zjednoczenia Północy z Południem.
Zamieszki na ulicach Belfastu, 7 kwietnia 2021 r. JASON CAIRNDUFF / REUTERS / FORUM
N

Niełatwo przyszło mi napisanie tego zdania. Jestem Irlandczykiem, do tego głęboko zakorzenionym w idei republikańskiej. Jeszcze rok temu byłem przekonany, że zjednoczona Irlandia, ten Święty Graal każdego republikanina, to cel możliwy do szybkiego osiągnięcia. Brexit, rosnący zakres wolności socjalnych i kulturalnych w Republice Irlandii oraz zmiany demograficzne na korzyść irlandzkich nacjonalistów w Irlandii Północnej – wszystko to zdawało się sprzyjać urzeczywistnieniu tego marzenia. Jednak dziś ono blaknie, jak statek znikający za horyzontem. Jestem po czterdziestce i będę doprawdy szczęśliwy, jeśli za mego życia zobaczę zjednoczenie mojej Zielonej Wyspy.

Oto kilka faktów, które pomogą zrozumieć istotę wydarzeń.

Czas kłopotów

Na irlandzkiej wyspie są dwa państwa. Jedno to niespełna pięciomilionowa Republika Irlandii, rządzona z Dublina i składająca się z...

12517

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]