Reklama

Irlandzka wiosna

Irlandzka wiosna

02.03.2020
Czyta się kilka minut
Do zjednoczenia Zielonej Wyspy jeszcze jest daleko, ale mówić się o tym będzie coraz częściej. Tym bardziej że do gry wróciła partia Sinn Féin.
Przewodnicząca Sinn Féin Mary Lou McDonald (z prawej) i Michelle O’Neill, ­jej wiceprzewodnicząca i wicepremier Irlandii Płn. Dublin, luty 2018 r. NIALL CARSON / EAST NEWS
W

W tle jest zielona flaga Sinn Féin z hasłem „Powstań i walcz”. Mężczyzna w czarnym swetrze mówi podniesionym głosem: „Nigdy nie złamali prowadzących strajk głodowy, nigdy nie złamią nas, nigdy nie złamią Sinn Féin”. Kończy wśród aplauzu, słowami: „Up the Republic, up the Ra and tiocfaidh ár lá” – (nasz dzień nadejdzie).

Mężczyzną jest David Cullinane z partii Sinn Féin, który w wyborczy wieczór 8 lutego tak właśnie świętował swój parlamentarny mandat. I impreza, i filmik były prywatne. Upublicznione w mediach, musiały jednak popsuć tryumfalny nastrój przewodniczacej Sinn Féin, Mary Lou McDonald. Bo i „Up the Ra”, i „tiocfaidh ár lá” to zawołania kojarzone z Irlandzką Armią Republikańską, która kilkadziesiąt lat temu prowadziła walkę zbrojną o zjednoczenie Republiki Irlandii z Irlandią Północną, wchodzącą w skład Zjednoczonego Królestwa.

...

10885

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]