Reklama

Irlandzkie stulecie

Irlandzkie stulecie

15.11.2021
Czyta się kilka minut
Sto lat temu, 6 grudnia 1921 r., podpisano traktat tworzący państwo irlandzkie. Dla Irlandczyków był to koniec jednego konfliktu – i równocześnie początek kolejnego.
Członkowie brytyjskiej formacji pomocniczej tzw. Czarno-Brązowymi i brytyjscy żołnierze w Dublinie podczas wojny o niepodległość, 1921 r. SEAN SEXTON / GETTY IMAGES
P

Pragnienie wolności się dziedziczy, tego polskiemu czytelnikowi tłumaczyć nie trzeba. Przed stu laty Irlandczycy wywalczyli sobie wolność od Brytyjczyków, ale konflikt na mojej wyspie miał trwać jeszcze przez kolejnych 77 lat.

Peter Burke, mój dziadek, wstąpił do Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA) podczas naszej Wojny o Niepodległość (piszemy ją z dużych liter), tej z lat 1919-21. Uczynił tak po tym, jak opłacani przez brytyjską Koronę najemnicy – zwani Czarno-Brązowymi (Black and Tans), od koloru ich mundurów – spalili połowę Tuam, jego rodzinnego miasta.

Dziadek nie pogodził się z traktatem podpisanym z rządem brytyjskim 6 grudnia 1921 r., na mocy którego powstała wprawdzie wolna Irlandia (obejmująca 26 hrabstw w centralnej i południowej części naszej wyspy), lecz sześć północnych hrabstw nie weszło w jej skład – oddzielono je jako twór nazwany Irlandią...

17166

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]