Reklama

Zielona wyspa

Zielona wyspa

15.03.2013
Czyta się kilka minut
Gdy w polskim Sejmie obradowano nad przyjęciem ustawy o nasiennictwie, w dalekiej Azji postanowiono wprowadzić w życie zgoła inną filozofię. W ciągu 10 lat Bhutan ma stać się krajem produkującym wyłącznie żywność organiczną.
B

Bhutan wciąż pozostaje intrygującym miejscem na mapie Azji. Ten niewielki kraj, zamieszkany przez 700 tys. ludzi, zamieszkuje jedno z najbardziej konserwatywnych społeczeństw świata. Wciśnięty między dwa kolosy – Indie (swego protektora) i Chiny (z którymi nadal nie utrzymuje relacji dyplomatycznych) – nie podzielił losu innych buddyjskich królestw: Sikkimu (wchłoniętego przez Indie), Mustangu (dziś w Nepalu) czy Tybetu. Jako kraj niepodległy, zjednoczony w XVII w. – choć uzależniony od Indii – podąża swoją drogą.
Za sprawą długiej izolacji, w świadomości Zachodu Bhutan funkcjonuje jako romantyczne „Shangri La”: fikcyjna, pełna szczęścia i doskonałości kraina, wykreowana przez Jamesa Hiltona w powieści „Zaginiony horyzont” z 1933 r. Rzeczywistość jest mniej bajkowa. Ale Bhutan wciąż obala tezę, jakoby globalizacji i uniformizacji nie można było się oprzeć.
...

8876

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]