Reklama

Zdolni do słuchania

Zdolni do słuchania

26.10.2015
Czyta się kilka minut
Nigdy wcześniej wśród biskupów nie było takiej swobody wyrażania poglądów i dyskusji nad kościelnym dokumentem.
P

Paweł Bravo: Czym różniło się to zgromadzenie od zeszłorocznego?

Andrea Tornielli: Istotna różnica polegała na tym, że ojcowie pracowali znacznie więcej razem, w tzw. circuli minores. Każdy z zespołów obradował przez te trzy tygodnie po 40 godzin. Tak więc pojawiła się znacznie większa możliwość dialogu z innymi. W ramach małych grup mogły zawiązywać się bardziej braterskie stosunki. Ojcowie mogli bliżej poznać sytuację panującą w innych krajach. Problemy Afryki różnią się od problemów Europy, Europa różni się od Ameryki itd. Dłuższa praca w małych grupach zaowocowała bardziej pozytywnym klimatem, zgodnym z sensem słowa „synod”, czyli kroczenie wspólną drogą. Tego było znacznie mniej rok temu.

Jakie były owoce takiej pracy?

Mogę przytoczyć dwie rzeczy oczywiste. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Müller, w minionym...

6982

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]