Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Zdolni do słuchania

Zdolni do słuchania

26.10.2015
Czyta się kilka minut
Nigdy wcześniej wśród biskupów nie było takiej swobody wyrażania poglądów i dyskusji nad kościelnym dokumentem.
P

Paweł Bravo: Czym różniło się to zgromadzenie od zeszłorocznego?

Andrea Tornielli: Istotna różnica polegała na tym, że ojcowie pracowali znacznie więcej razem, w tzw. circuli minores. Każdy z zespołów obradował przez te trzy tygodnie po 40 godzin. Tak więc pojawiła się znacznie większa możliwość dialogu z innymi. W ramach małych grup mogły zawiązywać się bardziej braterskie stosunki. Ojcowie mogli bliżej poznać sytuację panującą w innych krajach. Problemy Afryki różnią się od problemów Europy, Europa różni się od Ameryki itd. Dłuższa praca w małych grupach zaowocowała bardziej pozytywnym klimatem, zgodnym z sensem słowa „synod”, czyli kroczenie wspólną drogą. Tego było znacznie mniej rok temu.

Jakie były owoce takiej pracy?

Mogę przytoczyć dwie rzeczy oczywiste. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Müller, w minionym...

6982

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]