Reklama

Zbrodnia katyńska: czas tolerancji się skończył?

Zbrodnia katyńska: czas tolerancji się skończył?

18.05.2020
Czyta się kilka minut
P

Przed 75. rocznicą końca II wojny światowej, w rosyjskim Twerze, na polecenie miejscowej prokuratury zdemontowano tablicę upamiętniającą Polaków zamordowanych w tutejszym więzieniu NKWD i tablicę upamiętniającą wszystkie ofiary Stalina. Prokurator uznał, że znajdują się one pod niewłaściwym adresem – wisiały na gmachu byłego więzienia – i nadmienił, że w archiwach służb specjalnych jest 60 tomów akt dotyczących egzekucji; wcześniej strona rosyjska nie ujawniała informacji o tych dokumentach. Grupa członków Rosyjskiej Akademii Nauk zaprotestowała przeciw demontażowi: „To wyjątkowy cynizm, bezczeszczenie pamięci niewinnych ofiar”. Konsekwentnie protestuje też Stowarzyszenie Memoriał.

Wiosną 1940 r. w piwnicach tego gmachu NKWD rozstrzelało 6,3 tys. Polaków z obozu Ostaszkowa; mord był częścią zbrodni katyńskiej. W 1991 r. administracja Tweru ufundowała tablicę „Pamięci zamęczonych”, a rok później z inicjatywy Rodzin Katyńskich zawisła tablica poświęcona zamordowanym Polakom.

Rosyjskie władze uznają, że zbrodni katyńskiej dokonało NKWD, jednak nie pasuje ona do heroicznej wersji historii lansowanej przez Kreml. Pamięć o ofiarach stalinizmu była dotąd z niechęcią tolerowana. Czy demontaż to sygnał, że czas tolerancji się skończył? ©

 

Więcej na blogu autorki na stronie „TP”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

W latach 1992-2019 związana z Ośrodkiem Studiów Wschodnich, specjalizuje się w tematyce rosyjskiej, publicystka, tłumaczka, blogerka („17 mgnień Rosji”). Od 1999 r. stale współpracuje z „...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]