Reklama

Zawsze lubiłem nowinki

Zawsze lubiłem nowinki

27.07.2003
Czyta się kilka minut
Mojego Wuja, Marcina Popiela, cechowała niezwykła otwartość. Powtarzał często: “Zawsze lubiłem nowinki". Do Szewnej k. Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie pracował, przyjeżdżały znakomitości Kościoła zachodniego, np. Jean Vanier. Po pobycie Jacquesa Loewa mówił o nim “notre cher Jacques" (nasz drogi Jacques). Loew, działający wśród dokerów w Marsylii, stykał się z lewicowymi kręgami, dlatego był zainteresowany skomunizowanym środowiskiem ostrowieckim. Wuj sprowadził też Małe Siostry, zgromadzenie założone z inspiracji Karola de Foucauld. Zachwycał się ich przełożoną, małą siostrą Madeleine. W jej samochodzie, prawdopodobnie o nazwie “Étoile" (Gwiazda), znajdował się Najświętszy Sakrament. “Kto jej pozwolił?" - komentował pełen podziwu.
-

---ramka 311355|prawo|1---Rozmówców traktował po partnersku. Ta postawa imponowała mi od początku, gdy w latach 70. po raz pierwszy przyjechałam do Szewnej jako licealistka. Z uwagą wysłuchiwał moich poglądów, wówczas krytycznych wobec Kościoła. Zakładał, że każdy może mieć coś ważnego do przekazania mu od Boga.

Jego pokoik odzwierciedlał pragnienie ubóstwa; biurkoobwieszone obrazkami i fotografiami, łóżko i półki z książkami. Za oknem, o ile pamiętam, rósł słonecznik. Cela pustelnika. Na tak niewielkiej przestrzeni można było rozmawiać tylko wtedy, gdy jedna osoba siadała na krześle, a druga na łóżku. Pokój harmonizował z wytartą sutanną, która zawsze kojarzyła mi się z pokorą Wuja.

Lubił wykładać własne zasady funkcjonowania parafii. Podkreślał, że wzorował się na ks. Alim Fedorowiczu. Od początku parafialnej “kariery" zawsze był w Szewnej...

3847

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]