Reklama

Zaryzykować przyjęcie Prawdy

Zaryzykować przyjęcie Prawdy

12.09.2006
Czyta się kilka minut
Mam wrażenie, że kiedyś więcej było "wierzących niepraktykujących". Dziś wielu z nich jednoznacznie stwierdziło, że nie wierzy. Pojawiają się za to osoby, o których można powiedzieć "niewierzący praktykujący" - celebrują swoją wiarę na niedzielnych Mszach, starają się żyć przyzwoicie i pięknie, ale zagubiły gdzieś zdolność trwania w osobistej relacji z Bogiem. Tacy ludzie, pozbawieni fundamentu, nie widzą problemu w selektywnym podchodzeniu do wyznawanej wiary - trwają w Kościele, ale powierzchownie znają jego Credo oraz akceptują te nakazy katolickiej moralności, które nie sprzeciwiają się ich widzeniu świata. Postawa "niewierzących praktykujących" budzi w ludziach pragnących bliskości z Jezusem pytanie: "Jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, a nie będzie spełniał uczynków? Czy sama wiara zdoła go zbawić?". A czasem nawet ironię: "Ty masz wiarę, a ja spełniam uczynki. Pokaż mi wiarę swoją bez uczynków, to ja ci pokażę wiarę ze swoich uczynków". W powszechnym odczuciu Bóg bardziej łaskawym okiem patrzy na ludzi spełniających dobre uczynki niż na tych, którzy chlubią się swoją wiarą. Pierwszych można przecież określić mianem anonimowych chrześcijan, a drugich ludem, który czci słowami, a w sercu nosi nieprawości.
W

Warto w tym kontekście spojrzeć na scenę, która rozegrała się pod Cezareą Filipową, gdy Jezus zapytał apostołów, za kogo Go uważają. Piotr stwierdził: "Ty jesteś Mesjasz". Gdy Jezus zaczął zapowiadać, że "Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że zostanie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie", Piotr "wziął Go na bok i zaczął Go upominać". W konsekwencji usłyszał: "Zejdź mi z oczu, szatanie". Zwróć uwagę, że Piotr, wielokrotnie strofowany i napominany przez Jezusa, nigdy nie usłyszał tak ostrych słów. Ani wtedy, gdy zwątpił i zaczął tonąć w falach jeziora Genezaret, ani wtedy, gdy zapewniał, że nigdy nie opuści Jezusa, ani nawet wtedy, gdy Go zdradził. Ostrą reakcję Jezusa wywołało za to wybiórcze przyjmowanie Jego słów. Piotrowe uznanie Jezusa za Mesjasza według ludzkiej miary, połowiczna...

1722

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]