Reklama

Witraż z Darwinem

Witraż z Darwinem

24.07.2005
Czyta się kilka minut
Ewolucja w sensie wspólnego pochodzenia mogłaby być prawdziwa, ale ewolucja w sensie neodarwinizmu - nieukierunkowanego, niezaplanowanego procesu losowej zmienności i doboru naturalnego - nie jest prawdziwa. To zdanie z artykułu kard. Christopha Schönborna opublikowanego na łamach New York Timesa wywołało burzę w środowiskach naukowych. Zapytaliśmy metropolitę Wiednia, co miał na myśli.
K

Kardynał właśnie wrócił z modlitwy w katedrze do położonego tuż pod Wawelem seminarium. Do Krakowa przyjechał prywatnie. Sześćdziesięcioletni dominikanin żartuje, że w Wiedniu zostawił zawalonego pracą rzecznika prasowego Ericha Leitenbergera: odkąd “New York Times" opublikował artykuł “Finding Design in Nature" (W poszukiwaniu celowości w przyrodzie), w kurii urywają się telefony. Kardynał, z wykształcenia teolog i filozof, zajmuje się problematyką stworzenia i ewolucji od dobrych trzydziestu lat. Wiele razy mówił o tym również na forum Kongregacji Nauki Wiary. Teraz nie ukrywa zadowolenia, że udało się sprowokować gorącą dyskusję: - Amerykańska debata wokół ewolucji ma tę zaletę, że jest o wiele żywsza niż w Europie - mówi “Tygodnikowi". Żałuje jednak, że gazety austriackie - innych mediów europejskich kardynał nie śledził - ograniczyły się do emocjonalnych sloganów:...

14279

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]