Reklama

Zapach cynamonu

Zapach cynamonu

02.03.2015
Czyta się kilka minut
Otwierają się w głębi miasta, żeby tak rzec, ulice podwójne, ulice sobowtóry, ulice kłamliwe zawodne” – to zdanie przypomina mi się przed każdą długą podróżą.
S

Siedzę przy biurku. Przewalam mapy, plany miast. Pilnie notuję ołówkiem adresy i numery telefonów. Wypisuję fragmenty książek. Spięte gumką zeszyty puchną. Jeśli kto patrzy na to szaleństwo z boku, może pomyśleć: ten człowiek zwleka, waha się, może nie lubi podróżować? I miałby rację. Strach przed podróżowaniem jest wynikiem źle dobranej lektury z dzieciństwa. Otwierałem książki – co czasem kończyło się źle.
W opowiadaniu w zimowy wieczór matka prosi chłopca, by pobiegł do domu po portfel. Wychodzi bez płaszcza. Zagłębia się w labirynt dziwnych zaułków, pełnych dziwnych przedmiotów stojących na witrynach i zapachów wypływających z wnętrza sklepów cynamonowych. – Co będzie, jeśli on nie odnajdzie drogi do domu? Zamarznie? Zostanie wiecznym włóczęgą? – rozmyślałem.
Podobno jak ktoś, kto topił się w dzieciństwie, może do końca życia bać się wody. Mnie po lekturze pozostał...

4946

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]