Reklama

Nasycenie

Nasycenie

21.10.2013
Czyta się kilka minut
Na placu, na ulicy wszyscyśmy bracia, ale uważaj, siostro, uważaj, bracie, bo nożyk, który w niezrozumiały sposób cię zmusi, żebyś z uśmiechem oddał sakiewkę, już jest naostrzony.
Nocą na placu Dżemaa el-Fna w Marrakeszu Fot. Wojciech Nowicki
W

W Marrakeszu ruch uliczny taki, jakiego nie znają nawet te dziksze, odleglejsze części Europy: Sycylia, Stambuł czy Bałkany. Kilka samochodów i już korek, wrzaski i klaksony. Zwykłe wezwanie taksówki to sprawa dla wielu osób. Dla ciebie, który – chcesz czy nie chcesz – wyjdziesz przegrany, spłukany. Dla licznych naganiaczy, od umiarkowanie dobrze ubranych młodych ludzi przemawiających językami aż po złachmanionych starców, którzy porozumiewają się z tobą na migi i łapią za klamki u drzwiczek samochodów; pokrzykują bez ustanku, aż ci podprowadzą pod stopy taksówkę ze wściekłym kierowcą – wściekłym na pokaz, bo ten młodziak, bo ten dziad odbierze im z urobku parę groszy za przysługę. Ale nie będą stratni, nie ma obawy.
Kierowca złupi cię z nawiązką, wielokrotną nawiązką, na którą zezwala moralność taksówkarza. Potem jazda: pyli droga, samochód zawraca na podwójnej ciągłej albo...

18757

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]