Reklama

Zanim zachwieje się świat

Zanim zachwieje się świat

13.09.2015
Czyta się kilka minut
Zakonserwowany przez lata algierski reżim na pozór trzyma się mocno. Jednak Algieria może się okazać kolejną arabską beczką prochu. Kto podłoży ogień? Chętnych nie brak.
Fot. Frans Lemmens / CORBIS / PROFIMEDIA
T

Terenowe auto ma napęd na cztery koła, ale grzęźnie w piaskach Sahary. Koła buksują, fontanny kwarcowych drobinek tryskają w powietrze. Pustynne niebo płonie. Zapalimy? – Musimy zdążyć przed zmrokiem – mówi zaniepokojona Hamama. Do oazy zostało kilkadziesiąt kilometrów. Gdy po raz kolejny wypychamy auto z wydmy, zmęczony Khaled wzdycha: – My, Algierczycy, jesteśmy w podobnej sytuacji: co chwila grzęźniemy i nikt nie pomaga nam wydobyć się z tarapatów.

Uciekinierzy

Kilkanaście miesięcy temu uciekli z miast położonych na północy Algierii. Khaled wymknął się z kabylskiej Bidżai, Hamama czmychnęła z Oranu.

Oboje porzucili rodziny, dawne życie i pracę. Mają za sobą nieudane małżeństwa. Zanim spotkali się tu, na Saharze, przeszli podobną drogę: ślub w bardzo młodym wieku, rozczarowanie, dramatyczne rozstanie. Rodzinne skandale, wybuchające z mocą bomb...

14926

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]