Reklama

Zanim spadnie nam coś na głowę

Zanim spadnie nam coś na głowę

02.10.2005
Czyta się kilka minut
Błahy incydent z katastrofą rosyjskiego myśliwca Su-27, który 15 września rozbił się na terytorium Litwy, rozrósł się do rozmiarów skandalu międzynarodowego. Gdyby nie awaria, zapewne kolejne naruszenie przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich przez rosyjski samolot nie zwróciłoby uwagi obserwatorów - od marca ub.r., kiedy to Litwa, Łotwa i Estonia stały się członkami NATO, rosyjskie samoloty kilkadziesiąt razy wlatywały w ich przestrzeń.
S

Strona rosyjska na monity odpowiadała lekceważącym wzruszeniem ramion. Teraz też lekceważący stosunek do litewskich partnerów stoi na przeszkodzie uregulowaniu incydentu: Moskwa kategorycznie, bez przeprosin, domaga się wydania pilota i szczątków maszyny, Wilno odmawia i próbuje wyjaśnić, co wleciało w jej przestrzeń powietrzną. Rosja sposobem znanym ze wszystkich poprzednich “wpadek" kłamie w żywe oczy i idzie w zaparte (np. dementowano podawaną przez Litwinów wersję o tym, że samolot był uzbrojony w rakiety, aż do momentu znalezienia rakiet w rejonie katastrofy). Taki styl prowadzenia dialogu pogarsza i tak nie najlepsze kontakty na linii Moskwa-Wilno.

Być może - pomimo zaognienia stosunków rosyjsko-litewskich - nie warto byłoby się zajmować samolotem, gdyby nie kilka pytań. Jak to możliwe, że nikt nie zareagował na manewry obcego samolotu w przestrzeni...

1786

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]