Reklama

Żałoby nie było

Żałoby nie było

08.03.2011
Czyta się kilka minut
IRENA GRUDZIŃSKA-GROSS i JAN TOMASZ GROSS, autorzy trafiających właśnie do księgarń "Złotych żniw", komentują dotychczasową dyskusję na temat tej książki, tłumaczą, skąd się wzięły różnice między maszynopisem a wersją ostateczną, i odpowiadają na najważniejsze zarzuty krytyków. Rozmawiał Michał Olszewski
Irena Grudzińska-Gross i Jan Tomasz Gross. Nowy Jork, styczeń 2011 r. / fot. Tomasz Gross
M

Michał Olszewski: A jeśli na zdjęciu z Treblinki nie są przedstawieni poszukiwacze pożydowskiego złota, tylko ci, którzy porządkowali groby?

Irena Grudzińska-Gross: Mówimy w książce, że to są "najprawdopodobniej" kopacze, bo osoby na zdjęciu nie są uchwycone dosłownie w akcie kopania. Wiemy, że zdjęcie przedstawia tereny poobozowe Treblinki, że znajduje się na nim ludność okoliczna - niektóre osoby nie mają butów - wyposażona w narzędzia do kopania, a przed nimi leży rząd czaszek i kości.

Reportaż Michała Majewskiego i Pawła Reszki z "Rzeczpospolitej" stawia istotne pytania dotyczące punktu wyjścia "Złotych żniw". Dopuszczacie Państwo możliwość pomyłki?

Jan Tomasz Gross: Nie sądzę, żebyśmy popełnili pomyłkę. Zdjęcie zostało przekazane w wiosce koło Treblinki dziennikarzom "Gazety...

17860

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]