Reklama

Zaklęty krąg prowincjonalności

Zaklęty krąg prowincjonalności

28.02.2008
Czyta się kilka minut
Relacje między Warszawą i Berlinem mają od lat zasadniczą słabość: są prowincjonalne z punktu widzenia głównych procesów politycznych w regionie i w Europie.
U

Uwięzione w drugorzędnych problemach o lokalnym znaczeniu stosunki polsko--niemieckie stanowią jedno ze słabszych ogniw w sieci wzajemnych powiązań między państwami w obrębie Unii Europejskiej. Zastygłe we własnych ograniczeniach, nadspodziewanie trwałych i wciąż trudnych do przezwyciężenia, są obarczone niezmienną polityczną słabością - oraz, na tle ogólnej sytuacji w Europie, frustrującą drugorzędnością.

Wypełniają je prawie wyłącznie kwestie dwustronne, głównie związane z interpretacją historii. Wygląda to tak, jakby obie strony przeoczyły skutki politycznej zmiany, która zaszła w Europie za sprawą rozszerzenia Unii, pozostając mentalnie w fazie sprzed 2004 r.

Jest to tym bardziej zaskakujące, że akurat Niemcy i Polska były głównymi aktorami procesu rozszerzania Unii na wschód: Niemcy wśród krajów członkowskich, Polska wśród kandydujących....

8773

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]