Reklama

Apetyt na religię

Apetyt na religię

04.12.2005
Czyta się kilka minut
Wiele wskazuje na to, że spór wokół relacji polityki i Kościoła będzie w najbliższym czasie narastał, ogniskując się przede wszystkim wokół poglądów składających się na zjawisko lewackiego antyklerykalizmu. A przecież istnieje także, znacznie mi bliższy, antyklerykalizm republikański.
K

Kłopoty wynikające z relacji tronu do ołtarza, polityki do Kościoła, sięgają bardzo odległych czasów rzymskiego imperium i cesarza Konstantyna. Politycy zawsze, jeśli widzieli w tym własną korzyść, starali się wykorzystać do własnych celów autorytet religii. Nierzadko też ludzie Kościoła ulegali pokusie, aby wzmocnić ewangeliczne przesłanie autorytetem politycznej władzy.

We współczesnej Polsce - gdzie społeczeństwo jest w większości tradycjonalistyczne, a katolicyzm stanowi dla bardzo wielu nie tylko wiarę, lecz jest też formą kultury, stałym wyznacznikiem tożsamości - relacja między polityką i Kościołem musi siłą rzeczy układać się inaczej niż np. w laickiej Francji. Rozumieli to doskonale twórcy polskiej Konstytucji, kładąc nacisk nie na ścisłe rozgraniczenie sfery polityki i Kościoła, lecz na ich twórcze, symbiotyczne uzupełnianie się.

...

7854

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]