Reklama

Zagubiony szlak Mędrców

Zagubiony szlak Mędrców

03.01.2011
Czyta się kilka minut
Oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: "Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon". Mt 2, 1n.
Z

Znamienne jest, że Mędrcy niewiele mówią o sobie. Wyrażają pragnienie oddania bezinteresownego pokłonu Dzieciątku i milkną zasłuchani w głos Bożych natchnień określający ich drogę powrotną do domu. Może w tym właśnie wyraża się życiowa postawa Mędrców, że potrafią dyskretnie schodzić na dalszy plan, aby było wyraźniej widać Jezusa.

Postawę taką niełatwo kultywować w świecie, w którym usiłuje się czasem podnosić lokalny patriotyzm do rangi Absolutu. Doświadczyłem tego niedawno, gdy podczas jednego z wywiadów mój rozmówca usiłował wydobyć ode mnie opinię, że w całym dorobku polskich teologów najbardziej istotna jest teologia śląska. Uważam jednak, że nie istnieje teologia śląska, podobnie jak nie istnieje fizyka radziecka czy postępowa biologia. Rozczarowałem więc interlokutora mówiąc, że wprawdzie jestem pełen zachwytu, gdy czytam, że górnicy hodują gołębie,...

2283

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]