Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Zagubieni w dialogu

Zagubieni w dialogu

19.02.2018
Czyta się kilka minut
Nowelizacja ustawy o IPN wywołała na Ukrainie wielkie emocje. Ukraińcy już dawno przestali rozumieć, o co chodzi Polsce, a Polska nie wie, jak im to wytłumaczyć.
Granica polsko-ukraińska w Malhowicach: harcerze przekazują betlejemskie światełko pokoju, 5 stycznia 2018 r. DAREK DELMANOWICZ / PAP
P

Pierwsze ukraińskie reakcje po przyjęciu przez Sejm zmian do ustawy o IPN wyrażały głównie niedowierzanie. W Kijowie wiedziano, że projekt od kilkunastu miesięcy leży w sejmowej „zamrażarce”, ale chyba nie sądzono, że zostanie przyjęty. Stąd na poziomie oficjalnym Ukraina zareagowała mocniej dopiero po zatwierdzeniu ustawy przez Senat – oraz po fali krytyki ze strony Izraela, środowisk żydowskich i Stanów Zjednoczonych.

Krytyka i konsensus

Nigdy wcześniej na Ukrainie nie było tak rozległego konsensusu w ocenie polityki historycznej Polski. Zapanowała zgodność poglądów między najróżniejszymi środowiskami: od nacjonalistów po tych poważnych badaczy, którzy krytycznie odnoszą się do polityki historycznej firmowanej przez Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej. Różnice widać jedynie w stopniu krytycyzmu. Praktycznie nie słychać głosów, które jeśli nie wprost broniłyby...

10183

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]