Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Zagadka Gurlitta

Historia kolekcji, której ujawnienie uznano kiedyś za sensację XXI wieku, pokazuje, jak trudno jest zrekonstruować dziś prawa własności do dzieł sztuki zrabowanych w czasach III Rzeszy.

Reklama

Zagadka Gurlitta

Zagadka Gurlitta

z Berlina
05.11.2018
Czyta się kilka minut
Historia kolekcji, której ujawnienie uznano kiedyś za sensację XXI wieku, pokazuje, jak trudno jest zrekonstruować dziś prawa własności do dzieł sztuki zrabowanych w czasach III Rzeszy.
Od 2015 r. berliński teatr Renaissance Theater wystawia sztukę pt. „Entartete Kunst” o postaci Corneliusa Gurlitta. Na zdjęciu scena z przedstawienia. THOMAS SCHUBERT / ULLSTEIN BILD / GETTY IMAGES
S

Sześć lat minęło od chwili, gdy niemiecka prokuratura zajęła blisko 1300 dzieł sztuki z monachijskiego mieszkania Corneliusa Gurlitta, syna znanego kolekcjonera Hildebranda Gurlitta, bardzo aktywnego na tym polu w czasach III Rzeszy i II wojny światowej.

Informację o odkryciu tej kolekcji uznano wówczas za jedną z największych sensacji XXI stulecia. Pisały o niej największe światowe media. Rozpisywano się o wielkim skarbie, który został zrabowany przez nazistów i teraz odkryty w monachijskiej dzielnicy Schwabing.

Rzeczywistość okazała się znacznie bardziej skomplikowana. Dobrze to pokazuje wystawa „Handlarz sztuką w czasach nazizmu”, którą można właśnie oglądać w berlińskim Gropius Bau („Bestandsaufnahme Gurlitt. Ein Kunsthändler im Nationalsozialismus”; wystawa potrwa do 7 stycznia 2019 r.).

Dzieła te zostały zrabowane przez nazistów – okrzyknęły wtedy media....

17335

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]