Reklama

Dzieła utracone

Dzieła utracone

28.04.2014
Czyta się kilka minut
Podczas II wojny światowej straciliśmy kilkaset tysięcy dzieł sztuki.
N

Nie wszystkie zostały zniszczone. Wiele zagrabiono. Los innych do dziś pozostaje nieznany – jak w przypadku słynnego „Portretu młodzieńca” Rafaela (spopielał, ukryto go w sejfie czy też wisi na ścianie u kogoś, kto nie ma pojęcia o wartości obrazu?).
Od 1992 r. Wydział ds. Strat Wojennych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego gromadzi dane dotyczące dzieł sztuki utraconych podczas II wojny światowej. Jak dotąd ich baza obejmuje ponad 63 tys. obiektów, a prace są kontynuowane. Nie chodzi wyłącznie o inwentaryzacyjną skrupulatność. Informacje ikonograficzne, bibliograficzne i archiwalne przydają się, gdy np. zaginione dzieło „wypływa” wystawione na sprzedaż. Dzięki nim można szybko zablokować transakcję, napisać wniosek restytucyjny, który otwiera drogę do dalszego postępowania.
Od niedawna każdy może skorzystać z serwisu internetowego przygotowanego przez MKiDN...

2652

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]