Zadziwienie

Narodzenie Jezusa powinniśmy pojmować i rozważać w kontekście Tajemnicy. Tajemnica to nie zagadka, lecz coś, co przyjmujemy i do pewnego stopnia rozumiemy. Nigdy jednak nie obejmiemy całej prawdy na dany temat.

20.12.2010

Czyta się kilka minut

Dlaczego Jezus urodził się w Palestynie w tamtym czasie?

Pytać o to - to trochę tak, jakby zadawać pytanie, dlaczego Bóg powołał na księdza mnie, a nie mojego brata, który znacznie bardziej nadaje się do tej roli. Myślę, że mamy tu do czynienia - jak słusznie mówimy - z "ekonomią zbawienia". Bóg nie jest słaby i ograniczony jak my: posiada jasną i kompletną wizję wszystkiego. My jesteśmy ograniczeni przez przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Bóg jest ponad czasem i miejscem.

W duchowości chaldejskiej nazywamy Go Mdabrana - Tym, który pieczołowicie troszczy się o wszystko. Bóg i człowiek przynależą do dwóch różnych poziomów rzeczywistości. Podczas chaldejskich nieszporów Bożego Narodzenia śpiewamy taki hymn: "Chwała Narodzonemu, Jego Ojciec na wysokościach, Jego Matka na ziemi; nikt nie może Go dostrzec, pozostaje nam zadziwienie". Dlaczego Bóg posłał Syna w owym czasie? Dlaczego w Palestynie, a nie w Polsce?

Myślę, że powinniśmy zrozumieć, iż czas i miejsce nie są ważne. To jedynie punkt wyjścia. Narodzenie Jezusa jest przesłaniem nadziei dla każdego, gdziekolwiek i kiedykolwiek by żył. Powinniśmy przyjąć to przesłanie i czynnie się zaangażować w jego wypełnianie. Przesłanie Bożego Narodzenia: "Chwała Bogu, a pokój na ziemi" to projekt, który trzeba realizować stopniowo - samemu i we wspólnocie. Więź z Bogiem jest osobistą więzią Miłości, a nie ideą, którą można uznać lub nie. Wiara jest sprawą Miłości, a nie ratio.

Z tego powodu każdy chrześcijanin powinien być uczestnikiem pewnego rodzaju mistycznego doświadczenia. Nasze zbawienie polega na tym, że zostajemy włączeni w Niego. Znaczy to, że każdego dnia bierzemy coś z Chrystusa - jako Wzorca - i włączamy w siebie. W końcu zostaniemy w Niego przekształceni. To właśnie mogą sprawić sakramenty i modlitwa. Zarówno my sami, jak i wszystkie światy, zostaniemy przemienieni na obraz Chrystusa.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku!?

Przeł. Piotr Sikora

Abp Louis Sako jest chaldejskokatolickim arcybiskupem Kirkuku w Iraku. Tekst napisał specjalnie dla czytelników "Tygodnika". O sytuacji chrześcijan w Iraku piszemy na str. 36.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 52/2010