Reklama

„Zabijajcie w dowolny sposób”

03.04.2016
Czyta się kilka minut
Mogą ich być setki. Są silnie zmotywowani i dobrze zorganizowani. Jak funkcjonuje w Europie siatka terrorystyczna, powiązana z dowództwem tzw. Państwa Islamskiego?
Terroryści podczas ataku na redakcję magazynu „Charlie Hebdo”, Paryż, styczeń 2015 r. Fot. Jordi Mir / AFP / EAST NEWS
M

Masowe ataki w Europie mieli planować co najmniej od dwóch lat. Ale przeświadczenie, że działający tutaj bojownicy tzw. Państwa Islamskiego (IS) to „samotne wilki”, przeprowadzające zamachy tylko na niedużą skalę i samodzielnie, utrudniało dojrzenie całościowego obrazu.

Jak ten obraz wygląda w istocie – pokazuje przykład Redy Hamego: lat 29, informatyka z Paryża. Po obozie szkoleniowym w Syrii wrócił do Europy, aby przeprowadzić tu zamach. „Wybierz sobie salę koncertową, zastrzel tyle osób, ile się da, trzymaj zakładników, aż siły specjalne zrobią z ciebie męczennika” – miał usłyszeć od instruktora, posługującego się pseudonimem „Ojciec”, gdy ten podwiózł go do granicy z Turcją.

Kandydat idealny

Reda Hame wyjechał do Syrii w czerwcu 2015 r., zachęcony przez internetowego rekrutera. Chciał walczyć z reżimem Baszara al-Asada. Ale gdy dotarł do...

12331

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]