Reklama

„Zabijajcie w dowolny sposób”

„Zabijajcie w dowolny sposób”

03.04.2016
Czyta się kilka minut
Mogą ich być setki. Są silnie zmotywowani i dobrze zorganizowani. Jak funkcjonuje w Europie siatka terrorystyczna, powiązana z dowództwem tzw. Państwa Islamskiego?
Terroryści podczas ataku na redakcję magazynu „Charlie Hebdo”, Paryż, styczeń 2015 r. Fot. Jordi Mir / AFP / EAST NEWS
M

Masowe ataki w Europie mieli planować co najmniej od dwóch lat. Ale przeświadczenie, że działający tutaj bojownicy tzw. Państwa Islamskiego (IS) to „samotne wilki”, przeprowadzające zamachy tylko na niedużą skalę i samodzielnie, utrudniało dojrzenie całościowego obrazu.

Jak ten obraz wygląda w istocie – pokazuje przykład Redy Hamego: lat 29, informatyka z Paryża. Po obozie szkoleniowym w Syrii wrócił do Europy, aby przeprowadzić tu zamach. „Wybierz sobie salę koncertową, zastrzel tyle osób, ile się da, trzymaj zakładników, aż siły specjalne zrobią z ciebie męczennika” – miał usłyszeć od instruktora, posługującego się pseudonimem „Ojciec”, gdy ten podwiózł go do granicy z Turcją.

Kandydat idealny

Reda Hame wyjechał do Syrii w czerwcu 2015 r., zachęcony przez internetowego rekrutera. Chciał walczyć z reżimem Baszara al-Asada. Ale gdy dotarł do...

12331

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]