Reklama

Za tym wzgórzem jest Sarajewo

Za tym wzgórzem jest Sarajewo

04.04.2022
Czyta się kilka minut
NIHAD IBRAHIMKADIC / ANADOLU AGENCY / GETTY IMAGES
P

Pod drzewami – murek, na którym dobrze usiąść rano, bez ludzi, z ciepłą bułką od piekarza obok. Widać stąd historię: osmańską starówkę, austriackie nabrzeże rzeki Miljacka, jugosłowiańskie blokowiska Grbavicy. Nocą zaś, patrząc na światła setek domów wysoko nad centrum, ma się wrażenie podróży wśród gwiazd. Był jednak czas, gdy znad tych gwiazd przychodziła śmierć: 30 lat temu, 5 kwietnia 1992 r., serbscy artylerzyści i snajperzy otoczyli Sarajewo. Zaczęło się oblężenie. Przez cztery lata zginęło kilkanaście tysięcy ludzi. W Hadze, podczas procesów sprawców, prokuratorzy mówili: urbicyd, zabójstwo miasta, nie może się już powtórzyć. Na zdjęciu: pierwszy wieczór ramadanu, Sarajewo, 1 kwietnia 2022 r.©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]