Sytuacje graniczne

Czy można zakończyć tę tragedię, nie oddając pola w strategicznej grze z przeciwnikami, którzy ludzkiego cierpienia używają z diaboliczną sprawnością?

Reklama

Sytuacje graniczne

Sytuacje graniczne

15.11.2021
Czyta się kilka minut
Czy można zakończyć tę tragedię, nie oddając pola w strategicznej grze z przeciwnikami, którzy ludzkiego cierpienia używają z diaboliczną sprawnością?
W obozie migrantów po stronie białoruskiej. 10 listopada 2021 r. RAMIL NASIBULIN / TASS / FORUM
T

Ta granica jest również granicą Europy. Stoję dziś u waszego boku jako Europejka. Chcę wyrazić współczucie migrantom, których fałszywe obietnice wpędziły w rozpaczliwą sytuację. Pierwszym naszym priorytetem jest zapewnienie porządku na zewnętrznej granicy Europy. Dziękuję wam, że jesteście w tych czasach europejską tarczą” – te słowa Ursuli von der Leyen brzmią bardzo na czasie. Tyle tylko, że wypowiedziała je półtora roku temu, na początku marca 2020 r., w miasteczku Kastanies na granicy grecko-tureckiej.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej poleciała tam z nagłą wizytą wraz z szefem Rady ­Europejskiej i przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Potem odwiedziła też Bułgarię, której premier osobiście obwiózł ją samochodem terenowym wzdłuż granicy. Dziś jednak mało kto pamięta tę podróż i wydarzenia, które ją sprowokowały. W tamtych dniach rozkręcała się pandemia – wielu miało...

19954

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]