Reklama

Presja energetyczna

Presja energetyczna

21.07.2014
Czyta się kilka minut
Jerzy Buzek, nowy szef komisji przemysłu, badań naukowych i energii PE: Energetyczna zależność od Rosji nie tylko za dużo kosztuje, ale może być zabójcza. Unia nie może dłużej odkładać tego tematu.
Jerzy Buzek, Katowice, kwiecień 2014 r. Fot. Łukasz Kalinowski / EAST NEWS
P

PAULINA PACUŁA: Europa podjęła temat unii energetycznej dopiero w momencie, gdy Rosja zajęła Krym, zakręciła kurki Ukrainie i zaczęła kolejny etap gazowej wojny.
JERZY BUZEK: Unia energetyczna to nie jest pomysł nowy. To nowa, trafna nazwa dla projektu, nad którym pracujemy od kilku lat. Już w 2010 r. razem z Jakiem Delorsem, byłym szefem Komisji Europejskiej, rozpoczęliśmy projekt budowy Europejskiej Wspólnoty Energetycznej. Cele są podobne: wspólny rynek energii, z połączeniami między krajami członkowskimi i wspieraniem się w sytuacjach przerw w dostawach gazu czy prądu; wspólne badania nowych czystych technologii; wspólne zakupy energii na zewnątrz Europy. Ale o ile w Komisji Europejskiej i Parlamencie znalazło to poparcie, o tyle ze strony państw członkowskich nie było większego zainteresowania, a pomysł wspólnych zakupów budził silny opór...

9261

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]