Reklama

Z tym da się żyć

Z tym da się żyć

29.10.2012
Czyta się kilka minut
Po sejmowym zamieszaniu „kompromis aborcyjny” zostanie zachowany. Zachowany na razie, bo wszystkie strony sporu coraz głośniej go kwestionują. A przecież debatować powinniśmy o kolejnych kompromisach: wokół związków partnerskich i in vitro.
D

Dotychczasowy kształt ustawy antyaborcyjnej trudno uznać za coś danego raz na zawsze – jak większość ustaw, wymaga stałego odnawiania i testowania w obliczu nowych zjawisk. Ten sam problem dotyczy też innych regulacji obyczajowych.

Wiele wskazuje, że sprawa ustawy aborcyjnej pełniła również rolę „rozpoznania bojem” przed dwoma kolejnymi problemami, które nieuchronnie staną na forum Sejmu – sprawą in vitro i prawnego statusu konkubinatów.

SYMBOLICZNY SPÓR

Dążenie obu stron do zmiany stanu prawnego w sprawie aborcji jest naturalną konsekwencją faktu, że jest to kompromis bolesny. Dotyka najgłębszych wyobrażeń na temat sensu ludzkiego życia, ludzkiej wolności i zakresu ingerencji wspólnoty w los drugiego człowieka – zarówno tego, który ma pełną możliwość wyrażenia swojej wolności, jak i tego całkowicie bezbronnego.

Kompromis ten jest bolesny...

10809

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]