Reklama

Prezydencki obyczaj

Prezydencki obyczaj

14.03.2015
Czyta się kilka minut
Pod koniec ośmioletnich rządów Platforma przestaje chować głowę w piasek, jeśli idzie o kwestie obyczajowe. Strategia tyleż kusząca, co niebezpieczna.
Autobus kandydata w Krakowie, 8 marca 2015 r. / fot. Jan Graczyński / EAST NEWS
Autobus kandydata w Krakowie, 8 marca 2015 r. Fot. Jan Graczyński / EAST NEWS
O

Oś obyczajowa była do tej pory zarówno wyzwaniem, jak błogosławieństwem dla Platformy Obywatelskiej: była wyzwaniem dla jedności i błogosławieństwem w relacjach z innymi partiami. To na niej opierała się strategia utrzymywania dominującej pozycji na scenie politycznej poprzez prezentowanie się jako partia umiarkowanego środka. „Bronimy Polaków przed ekstremizmami z lewa i prawa” – tak właśnie przedstawiał swoją partię Donald Tusk na początku drugiej kadencji.

Modelowym przykładem takiej strategii, tworzącej przewagę Platformy nad konkurentami, była sprawa aborcji. PO prezentowała się jako strażniczka kompromisu, który chciałyby obalić zarówno lewa, jak i prawa strona. Jednocześnie obydwa postulaty znajdowały zwolenników w samych szeregach PO. To miało swoje znaczenie przy przyciąganiu wyborców zdecydowanych, choć nie radykalnych: mogli zawsze wspierać Platformę, ale tylko to...

8192

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]