Reklama

Ładowanie...

Z niechęci do głównego nurtu raperzy stworzyli jego doskonałą kopię

23.12.2022
Czyta się kilka minut
Hip-hop dzielił i rządził na polskim rynku muzycznym. W ostatnich latach dalej rządzi, ale już nie dzieli. Wchłaniał inne stylistyki, poglądy i głosy. Płynie głównym nurtem, a nawet – sam nim się stał.
White 2115 podczas koncertu w trakcie Wrocław Hip Hop Festival, 18 listopada 2022 r. FOT. KRZYSZTOF ZATYCKI / FORUM
W

Według podsumowania roku 2022, przygotowanego przez polski oddział cyfrowej platformy Spotify, polski hip-hop zdominował nasz rynek streamingu absolutnie. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych artystów mijającego roku inny gatunek muzyczny reprezentuje jedynie Sanah. Reszta wykonawców to raperzy.

Wyniki zestawień bazujących jedynie na danych zebranych przez Spotify z pewnością faworyzują twórców popularnych wśród młodych słuchaczy. Nie oznacza to jednak, że raperzy radzą sobie gorzej w sprzedaży fizycznych nośników muzyki, wypełnianiu koncertowych sal czy na YouTubie. Tam także hip-hop dzieli i rządzi. Co nie powinno dziwić, bo nasza popkultura podąża – a przynajmniej próbuje – śladami amerykańskiej, której największymi gwiazdami są dziś rapujący Drake, Travis Scott czy Future. Popularność i globalna dostępność rapu z USA kształtuje nie tylko polską scenę. Na Karaibach...

14502

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]