Reklama

Ładowanie...

Z batutą i szaleństwem. Anita Piotrowska o filmie „Tár”

20.02.2023
Czyta się kilka minut
Reżyser Todd Field wraca do kin w iście koncertowej formie. W przybytkach sztuki wysokiej odnajduje patologiczne sytuacje, przerosty narcyzmu – i niskie pobudki.
Kadr z filmu „Tár” / MATERIAŁY PRASOWE
C

Czy w tak wrażliwej epoce, skupionej na #metoo i walce z dyskryminacją osób LGBT+, wypada kręcić oscarowe pewniaki, w których czarnym charakterem jest homoseksualna kobieta? Ta kwestia zdominowała dyskusję wokół filmu „Tár” – nie do końca słusznie.

Nowe dzieło Todda Fielda ma bowiem w sobie zuchwałość wykraczającą poza obszary związane z polityczną poprawnością czy „kulturą unieważniania”. Opowiada historię pierwszej dyrygentki Berliner Philharmoniker i właśnie znacząca fikcyjność takiej postaci, w połączeniu z odwróceniem tradycyjnych ról, wprowadza zamieszanie na wejściu. Bo Lydia Tár rzeczywiście ma w sobie coś z potwora. Reżyser i grająca tytułową rolę Cate Blanchett wiedzą jednak, jak współdyrygować naszymi odczuciami, by nie szukać w tej opowieści ani rewanżystowskiej satysfakcji, ani krzywdzącego uogólnienia z serii „i daj tu babie władzę...”.


...

8261

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/weekend-5160

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]