Reklama

Wytrzymacie? Wytrzymamy!

Wytrzymacie? Wytrzymamy!

18.09.2005
Czyta się kilka minut
Zintegrowana Europa ma solidne fundamenty - wartości wywodzące się z chrześcijaństwa. Jednak aby stać się bezpiecznym domem, potrzebuje dachu. Dyskutowali o tym w podkrakowskich Przegorzałach przedstawiciele Kościoła, polityki i nauki.
O

Otwierając konferencję “Między religią a kulturą w Europie. Chrześcijaństwo - Islam - Laicyzm" (od 9 do 11 września), bp Tadeusz Pieronek zaproponował rozważania nad duchowym wymiarem tożsamości europejskiej. Z kolei szef watykańskiej dyplomacji abp Giovanni Lajolo apelował do chrześcijan o “łagodną odwagę", aby nie poddali się presji laicyzmu, gdyż “spójność kontynentu można osiągnąć tylko wtedy, gdy zaakceptuje się religijną przynależność obywateli Europy".

Jacek Saryusz-Wolski postawił podstawowe pytanie: czym jest Europa? Jak połączyć troskę o zachowanie tożsamości z otwartością na inne kultury? Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego mówił o dylemacie: czy patrzeć na Europę jako ideę, czy postrzegać Stary Kontynent wyłącznie w kategoriach geograficznych? A co za tym idzie: czy powinno się szerzyć europejskie wartości na arenie międzynarodowej, czy...

7207

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]