Reklama

Wygaszanie rozumu

Wygaszanie rozumu

23.01.2017
Czyta się kilka minut
Partiom ufa 16 proc. Polek i Polaków. To pokazuje, o jak skromny kęs zaufania biją się politycy. Czy w takich warunkach państwo może jeszcze funkcjonować? To pytanie dotyczy całego demokratycznego świata.
Fot. GETTY IMAGES / PNGIMG.COM / MONTAŻ „TP”

​Co roku pojawiają się badania zajmujące się postawami obywateli. Niezmiennie dowiadujemy się z nich o zatrważająco niskim poziomie zaufania społecznego w Polsce.

Już samo to sformułowanie – „zaufanie społeczne” – jest dziwaczne: czy jest jakieś inne zaufanie niż społeczne? Przecież to relacja w społeczeństwie, a nie jakaś osobowa cecha. Regularne badania prowadzone przez CBOS dają materiał do dość abstrakcyjnych dywagacji prasowych, opartych na prostych zestawieniach liczb: „Polacy ufają bardziej policji niż sądom”, w stosunku 47 proc. do 29 proc. Co znaczy te 18 pkt. proc. różnicy? I czy faktycznie da się na podstawie surowych liczb postawić ważną diagnozę lub interpretację problemu? Czy kwestię zaufania można potraktować jako punkt wyjścia do dotyczącej naszego życia opowieści, czy powinna zadowalać nas sama precyzyjna do granic absurdu parada słupków procentowych?

...

17274

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]