Reklama

Wybór ojca

Wybór ojca

08.03.2011
Czyta się kilka minut
Sztuka Katarzyny i Jacka Wasilewskich "Ojciec-Bóg", z którą w miniony weekend przyjechał do Krakowa Marcin Perchuć, to rzecz zrobiona inteligentnie; publiczność na początku chichocze nieco zażenowana, potem śmieje się coraz śmielej, by na końcu zostać z dwoma pytaniami, których śmiech nie pokrył: jaki obraz Boga nosimy w sobie i jaki obraz ojca pozostawimy naszym dzieciom.
T

Tekst jest obrazoburczy, poziom żartów nierówny, czasem niepotrzebnie obliczony na rechot, a nie śmiech, lecz ostatecznie stawia nas wobec jednego z zasadniczych napięć przebiegających przez naszą wiarę i naszą kulturę. Hegel twierdził, że naród, który posiada złe pojęcie o Bogu, ma także złe państwo, zły rząd, złe prawa. Można to spostrzeżenie przenieść niżej i powiedzieć, że ojciec mający złe pojęcie o Bogu będzie złym ojcem.

W jakiego zatem Boga wierzymy? Czy w takiego, który popycha nas do przodu za pomocą kar i nagród? Czy też takiego, który pociąga nas za sobą słowem obietnicy? Pierwszy jawi się nam w spektaklu jako sprawny szef wielkiej korporacji, dobrze potrafiący rozgrywać ludzkie emocje, potrzeby i lęki. Stworzony na obraz człowieka upojonego władzą potrafi być wyrozumiały, ale i okrutny. Drugi w kwestiach zarządzania jest analfabetą, wierzy...

2835

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]