Reklama

Wszystko niedobrze

Wszystko niedobrze

23.10.2005
Czyta się kilka minut
Scenariusze krótkoterminowe są dwa: albo wygra Donald Tusk, albo Lech Kaczyński. Oba raczej ponure dla zwolenników demokracji liberalnej, którym leży na sercu wolność godzona ze sprawiedliwością. Oba wróżą też rychły, przykry dla mechaniki rządzenia kryzys gabinetowy. Pomyślmy więc przez chwilę, co będzie dalej.
J

Jeśli wygra Kaczyński z PiS, PO w poczuciu sromotnej klęski - tym gorszej, że graniczącej o cienki włos z totalnym sukcesem - wda się w skomplikowaną grę polityczną, w której liczy się przede wszystkim prestiż. Odbędzie się wyrafinowany polityczny kontredans mężów stanu - facetów, którym śni się, że świat padł do ich stóp, a oni kroczą naprzód, wielbieni przez wyborcze masy - anonimowe, lecz znajome im z sondaży, za które w końcu zapłacono niezłą kasę.

Wkrótce też dadzą o sobie znać żywe, słabo skrywane ambicje, bo przecież nie poglądy. Kapelusz Rokity to drobiazg. Platforma (z którą on sam ma ponoć na pieńku) zacznie się demonstracyjnie obrażać na własny rząd koalicyjny. Zacznie go krytykować, jakby sama była z opozycji w Kuala Lumpur. Po jakichś trzech miesiącach PO wyjdzie z rządu z hukiem. Żeby wymusić lepsze warunki dla siebie, żeby być opozycją, w...

4530

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]