Reklama

Wstrząs energetyczny

Wstrząs energetyczny

09.01.2006
Czyta się kilka minut
Unia Europejska i właściwie cała Europa są coraz bardziej zależne od zewnętrznych źródeł surowców. Powód: zasoby własne - przede wszystkim z Morza Północnego - albo maleją, albo stają się zbyt drogie w eksploatacji. Tymczasem potrzeby Europy rosną.
J

Już dziś 25 państw Unii ponad połowę swojego rocznego zużycia gazu i ponad trzy czwarte konsumpcji ropy zaspokaja importem. A prognozy mówią, że uzależnienie to, szczególnie jeśli chodzi o gaz, będzie rosnąć. Zwiększyło się po poszerzeniu Unii w 2004 r. i będzie coraz większe po każdym kolejnym poszerzeniu. Oczywista wydaje się więc potrzeba stworzenia dobrej polityki energetycznej, która pozwoli neutralizować fakt uzależnienia i zapewni bezpieczeństwo dostaw.

Polityka energetyczna Unii ma długą historię i sięga początków Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali w latach 50. Ale konieczność stworzenia spójnej koncepcji bezpieczeństwa energetycznego państwa członkowskie uświadomiły sobie chyba najpełniej przy okazji kryzysu naftowego w latach 70. Odtąd prowadzono działania zmierzające do zmniejszenia poziomu zależności od organizacji OPEC, największego światowego...

7912

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]