Reklama

Ładowanie...

Wstęp wojewody podlaskiego

Wstęp wojewody podlaskiego

01.06.2010
Czyta się kilka minut
W przededniu tego wielkiego wydarzenia, jakim jest beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki, postanowiłem najpierw udać się pod Jego białostocki pomnik w okolicy Katedry.
T

To wyjątkowe miejsce w stolicy naszego województwa. Wymowna rzeźba zadumanej i zatroskanej postaci z podpisem ,,ks. Jerzy" bardzo wiernie odzwierciedla postawę skromności oraz pełnego oddania Bogu i Ojczyźnie. Następnie pojechałem do Suchowoli. To w tej gminie, w niewielkiej wsi Okopy, narodził się i wychowywał ks. Popiełuszko. Tam o nim pamiętają mieszkańcy, tam jest wiele miejsc naznaczonych Jego obecnością. W te dwa miejsca warto przyjechać, żeby zrozumieć, skąd tyle dobroci, troski o innych, oddania Polsce narodziło się w osobie, która zostanie wyniesiona na ołtarze podczas uroczystości beatyfikacyjnej 6 czerwca 2010 r.

Suchowola, Białystok, całe województwo podlaskie jest dumne i wdzięczne za dokonania ks. Jerzego. Oddaliśmy w służbę całemu krajowi jednego z najlepszych synów naszej ziemi. Wierzyliśmy w to, że będzie nam dane uczestniczyć w Jego beatyfikacji. O Słudze Bożym Jerzym Popiełuszce pamięta cały Kościół białostocki, podlaska Solidarność, wszyscy mieszkańcy. Dzień beatyfikacji jest dla nas wyjątkowym świętem, powodem do wspomnień, zobowiązaniem do rozwijania tych wartości, o które walczył ks. Jerzy. Warto jednak zaznaczyć, że dla nas, mieszkańców województwa podlaskiego, od wielu lat, nie tylko od momentu męczeńskiej śmierci, ale jeszcze wcześniej, gdy wspierał nas, umacniał w nas wiarę i nadzieję, że dobro zwycięży, był On autorytetem moralnym, przewodnikiem duchowym.

Kilka tysięcy mieszkańców naszego województwa weźmie udział w uroczystościach na placu Niepodległości w Warszawie, jeszcze więcej odda należny hołd Słudze Bożemu w podlaskich świątyniach, na regionalnych obchodach. To święto naszych mieszkańców, święto wszystkich Polaków, symboliczne podziękowanie dla tych wszystkich, którzy swe zdrowie i życie oddali za wolną i prawdziwie niepodległą Polskę.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]