Reklama

Wstęp

Wstęp

27.09.2012
Czyta się kilka minut
Nie istnieje podwórko, po którym większość z nas biegała.
Okładka dodatku "Siemacha 2.0 - podwórko nowej generacji" Fot. Łukasz Janusz / GRUPA CLUE
T

To znaczy: stoi puste boisko i trzepak, ale dzieci AD 2012 gdzie indziej szukają atrakcji. Najchętniej w galerii handlowej – świątyni konsumpcjonizmu przypominającej miniaturowe miasto. Obok rzędów sklepów są tam restauracje, kina, siłownie, kręglarnie, ławeczki, fontanny, a między nimi biegną alejki niczym krzyżujące się ulice. Po tych zadaszonych ulicach włóczą się tabuny dzieci i (niebezpiecznie) kombinują, jak zabić nudę. SIEMACHA wychodzi im naprzeciw. W galerii wydziela fragment przestrzeni, gdzie ci młodzi mogą porozmawiać, a z czasem nawiązać więzi. W ten sposób powstaje nowoczesne podwórko – alternatywa dla anonimowej ulicy.

Od dwudziestu lat Stowarzyszenie SIEMACHA na różne sposoby inwestuje w rozwój dziecka. Myśli o nim perspektywicznie: uczy samodzielności, wspiera talent i propaguje kulturę fizyczną. Pomaga rozwiązywać problemy – te w domu, szkole, z rówieśnikami i samym sobą. Kształtuje charakter – trenuje dyscyplinę i konsekwencję. Mobilizuje do pokonywania trudności. Stawia na jakość, wytyka bylejakość. To holistyczne widzenie dziecka jest bezpośrednim nawiązaniem do myśli Janusza Korczaka, najlepszego wzorca wychowawczego. A SIEMACHA to miejsce, do którego dzieci zgłaszają się z własnej, nieprzymuszonej woli. Nie ma lepszej rekomendacji.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka działów: kultura i reportaż.  Absolwentka filmoznawstwa UJ. Współautorka książek „Panorama kina najnowszego. 1980–1995. Leksykon” oraz „Lektury na ekranie, czyli mały leksykon...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]