Reklama

Wśród książek

Wśród książek

02.02.2003
Czyta się kilka minut
B

Bogini zemsty czeka
Ian Kershaw: HITLER 1936-1941. NEMEZIS  - w przedmowie do pierwszego tomu nowej wielkiej biografii Hitlera, której część środkową właśnie otrzymujemy, pisze Kershaw: „Dwanaście lat rządów Hitlera trwale zmieniło Niemcy, Europę i świat. Jest to jedna z nielicznych postaci, o których można powiedzieć z absolutną pewnością: bez nich historia potoczyłaby się zupełnie inną drogą. Bezpośredni spadek po Hitlerze - zimna wojna, przedzielenie Niemiec murem, rozdarcie Europy żelazną kurtyną, podział świata pomiędzy wrogie supermocarstwa wyposażone w broń zdolną do unicestwienia całej planety - przestał kształtować oblicze świata zaledwie dziesięć lat temu. Spuścizna znacznie poważniejsza - moralny uraz, jaki pozostawił potomności - ciągle trwa”.

Równocześnie - zauważa dalej angielski historyk - bohater jego książki miał pewną specyficzną cechę...

8401

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]