Reklama

Wśród książek

Wśród książek

02.02.2003
Czyta się kilka minut
B

Bogini zemsty czeka
Ian Kershaw: HITLER 1936-1941. NEMEZIS  - w przedmowie do pierwszego tomu nowej wielkiej biografii Hitlera, której część środkową właśnie otrzymujemy, pisze Kershaw: „Dwanaście lat rządów Hitlera trwale zmieniło Niemcy, Europę i świat. Jest to jedna z nielicznych postaci, o których można powiedzieć z absolutną pewnością: bez nich historia potoczyłaby się zupełnie inną drogą. Bezpośredni spadek po Hitlerze - zimna wojna, przedzielenie Niemiec murem, rozdarcie Europy żelazną kurtyną, podział świata pomiędzy wrogie supermocarstwa wyposażone w broń zdolną do unicestwienia całej planety - przestał kształtować oblicze świata zaledwie dziesięć lat temu. Spuścizna znacznie poważniejsza - moralny uraz, jaki pozostawił potomności - ciągle trwa”.

Równocześnie - zauważa dalej angielski historyk - bohater jego książki miał pewną specyficzną cechę...

8401

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]